Proč se do instalatérského řemesla mnoho lidí nehrne
Kladli jste si někdy sami sobě otázku, proč se poctivě pracující instalatér uživí, a má i velmi dobrý příjem, ale i přesto každý rok klesá počet zájemců o tyto učební obory? Na tuto otázku existuje několik odpovědí:
Obor je náročný po teoretické stránce – instalatéři musí zvládat pracovat ve třech základních okruzích, které zahrnují vodu (vodovodní rozvody a odpady plus kanalizaci), topení a topné systémy a plynové spotřebiče. Jde o obsáhlé spektrum znalostí a dovedností a každá sebemenší chybička se tu projeví jako závažný defekt. Kupříkladu pokud zedník postaví trochu křivou zeď, někdy si toho ani nevšimnete, a pokud ano, nemusí to být závažný problém, ale i drobná prasklinka v armaturách, kudy proudí voda nebo plyn, může vyvolat katastrofický scénář.
Praxe nebývá snadná – zkrotit kapalná a plynná média není jednoduché, musí vás poslouchat na slovo, protože v opačném případě se stáváte obětí jejich svévole. Voda s plynem budou expandovat, kam se jim zachce, ostatně, sami se o tom snadno přesvědčíte, jakmile dojde k nějaké havárii. A jediný, kdo vám pomůže ji řešit, je instalatér, pro něhož je vyhledávání úniku https://www.ista.com/cz/produkty-a-sluzby/produkty-a-technologie/detekce-uniku-vody/ vody běžná rutina. Dnes se voda vyhledává pomocí speciálních metod, např. akustickými tyčemi Hykron a formovacím plynem.
Kontakt s odpady každý nezvládne – když má instalatér rozvést pitnou vodu v novostavbě, je to vcelku pohoda, protože se jedná o poměrně čistou práci. Některé situace však nejsou záviděníhodné, například čištění bytových odpadů a domovních kanalizací. Všudypřítomný zápach pak prověří každého adepta na tuto profesi.
Pohotovost – instalatéři udržují pracovní pohotovost 24 hodin denně po celý rok a na to také musíte mít povahu a zejména fyzické předpoklady. Každý nemůže pracovat v noci, podobně jako např. hasiči nebo rychlá zdravotnická služba.