Na českém, polském a taktéž slovenském území bylo v minulosti nalezeno mnoho pokladů. Některé z nich si uschovali Keltové. Další z pokladů si zase lidé ukryli lidé před vysoce postavenými nacisty. S mnohými z těchto nalezených pokladů jsou spojeny zajímavé příběhy. Poklad totiž nemusí vždy představovat velikou hromadu zlatých, anebo stříbrných mincí, či jiné předměty z drahých kovů. Poklady jsou nejenom symbolem bohatství, ale každý z těchto pokladů má také svůj příběh. Ten nám ovšem není vždy dobře známý.
Poklad keltských mincí
Největší podklad, který obsahoval keltské mince, a který kdy byl na našem území nalezen, se dostal na světlo světa v červenci roku 1771 v Podmoklech u Rokycan. Tehdy se jednalo o pět, až deset tisíc mincí a jeden zlatý kruh. Tento poklad našel jistý nádeník Jan Koch, kterému říkali Janota, v místním potoce. Břeh tohoto potoka se tehdy sesunul po dešti a Janota původně uviděl něco, co mu připadalo jakoby lesklé plíšky. Vzal je tedy domů dětem na hraní. Informace o nádeníkově nálezu se brzy rozkřikla po vsi, a lidé začali sbírat další a další plíšky v okolí potoka. O tomto nálezu se dozvěděl i zdejší pán, kníže Karel Egon Fürstenberk. Nechal okamžitě zabavit všechny nalezené předměty, i za použití násilí ze strany jeho drábů. Tito našli dokonce ještě i další mince u potoka. Kníže však nenechal poklad vědecky posoudit, ale také si jej nenechal. Ale dal do nalezených zlatých mincí vyrazit svoje vlastní mince. Proto se z tohoto keltského pokladu dochovalo pouze několik desítek původních mincí.
Zlatý poklad v Košicích
Další zlatý poklad, který byl nalezen, obsahoval celkem 2920 zlatých mincí z celé Evropy. Jednalo se o mince, které byly ražené ve Španělsku, až po mince vyražené v dnešním Estonsku. Mimo to se tam nacházely tři medaile a zlatý řetěz.