Co se týče úrokové sazby, tak ta často bývá fixována na několik let. V současné době je nejoblíbenější fixace na pět let, tu si volí až padesát procent žadatelů o hypotéku. Také začíná růst popularita víceleté fixace, nejčastěji sedm, osm a deset let. Bohužel úroková sazba víceletých fixací je často v některých bankách vyšší, než je u pětileté fixace. Také ale některé banky nabízejí víceletou fixaci za cenu stejnou, jako je u fixace pětileté. Nejméně si lidi volí fixaci na jeden rok a kratší, jelikož zde sazby bývají výrazně vyšší. Pokud vás zajímá úroková sazba blíže, můžete se podívat na úroková sazba fahd a přečíst si přibližnější informace.
Slevy
Standardní nabídky bank jsou vyšší, než úroková sazba po započítání individuálních slev, které si můžete s bankou vyjednat. Pokud se bude jednat o financovaní koupě nemovitosti, tak tam jsou rozdíly v řadě několika desetin procent, ale pokud se bude jednat o refinancování hypotéky, tak tam to může být úspora i několika procent. Často můžete využít slev, které nabízejí banky, například při marketinkových akcí či slev za dodatečné pojištění.
Fixace úrokové sazby
Doba fixace úrokový sazby, znamená, že se jedná o období, kdy se úroková sazba nemění a nemění se ani výše měsíční splátky hypotéky. Pokud bude končit doba fixace, můžete udělat mimořádnou splátku zdarma či hypotéku refinancovat do jiné banky. Důležité je banku o takové splátce dopředu informovat. Když bude končit doba fixace, banka pošle klientovi novou nabídku úrokové sazby na další fixační období. Pokud budete nesouhlasit, můžete s bankou o výše úrokové sazby jednat či je možné hypotéku splatit nebo refinancovat.
Nezapomeňte na porovnání úrokových sazeb hypoték
Může se jednat o stejnou úrokovou sazbu, ale rozdílné měsíční splátky. Jde totiž o splatnost, ale taky i o způsob, jakým banka počítá úroky z hypotéky, to totiž ovlivňuje to, kolik opravdu za hypotéku zaplatíte. Proto je tedy velmi důležité porovnávat úrokovou sazbu, ale i měsíční splátku hypotéky.